Играейки с меки играчки, обръщайте внимание на размера им, сравнявайте играчките помежду им: "Виж, това е мече. То има голяма глава, големи лапи, а опашката е къса. А това е мишка. Тя има малки лапи, малки уши, малка глава, а опашката и е дълга".
Малък - голям.
В всяка двойка предмети покажете от начало големия, а после малкия предмет.
Оцвети големият лист с зелен молив, по-малкият лист - с червен, а най-малкият - с жълт.
Висок - нисък.
Покажи от начало високата къща, а след това - ниската.
Каква елха е по-окрасена, високата или ниската?
Дълъг - къс.
Кое хвърчило е с дълго въже и кое с късо? Покажи.
Кое момиче е с най-късата пола, а кое с най-дългата? Покажи.
Тесен - Широк.
Кой шал е широк, а кой е тесен? Покажи.
Оцвети тясната пътека с жълт цвят, а широката - с зелен.
Приучавайте детето да определя положението на предметите в пространството. Играейки с детето, го питайте, къде се намира един или друг предмет. Задавайте въпроси по такъв начин, че при отговора детето да използва такива думи като "зад", "пред", "до", "между". Научете детето да определя ляво и дясно. Питайте го, къде му е дясната ръка, а къде е лявата, къде е дясната ръка на мама, а къде лявата.
Горе - долу.
Кои самолети летят на горе, а кои на долу? Покажи.
Кои птички на картинката са от горе , а кои от долу? Покажи.
Ляво - дясно.
Коя играчка се намира от дясно спрямо елхата, а коя - от ляво? Покажи.
В каква посока отива Васил, а в каква Мария?
Къпейки детето в ваната, му предложете несложна и полезна игра. Дайте на детето два прозрачки пласмасови чаши и му предложете да прелива водата от едната чаша в другата, сравнявайки количеството на водата в тях. Кажете му да напълни вода в едната чаша много вода, а в другата малко, попитайте го , в коя чаша има повече вода, а в коя по-малко , коя е по-тежка, а коя по-лека. Излейте водата от едната чаша и обърнете внимание на детето, че чашата е празна: в нея няма нищо. По този начин вие можете да играете с детето и на кухнята, използвайки за игра купички и някакви зрънца.
Много - малко.
Кое дете има много играчки, а кое малко? Покажи.
В кой аквариум има повече рибки, а в кой по-малко? Покажи.
Много - малко - николко.
В коя ваза има едно цвете, в коя - много, а в коя - николко? Покажи.
Когато детето усвои по-горе описаните понятия, започнете да го учите да брои: отначало до пет, а след това до десет. Можете да броите всичко. Пръстите на ръцете, играчки, книжки, чашки и чинии на масата, стъпалата на стъбището, децата на детската площадка (колко момичета и колко момчета), количеството стъпки до своята стая и много други.
Като следвате тези прости съвети, вие ще способствате за оформянето на елементарните математически престави и навици за броене у детето.
Като следвате тези прости съвети, вие ще способствате за оформянето на елементарните математически престави и навици за броене у детето.
Учим цифрите.
Броене.
Намери петте разлики между рисунките.
Раздели предметите на две групи и преброй колко от тях са зеленчуци, и колко плодове.
Помогни на децата да преброят, колко ябълки са паднали на земята, а колко са останали да висят на дървото. Къде ябълките са повече?
Преброй, колко пеперуди има на картинката, колко водни кончета и колко пчели? Запиши резултатите в таблица. Кои насекоми са по равно?
Преброй, колко брези има на картинката, колко бора и колко са общо дърветата? Запиши резултата в таблицата.
Колко маргаритки и колко лалета има на картинката? Какво цвете трябва да нарисуваме в рамката, за да станат по равно.