От зелена хартия изрязваме ленти и залепяме краищата им за да се получат петлета, изрязваме триъгълник с височина 8-10 см или начертаваме триъгълник на работната повърхност на картината. Наслагваме петлетата от долу на горе.
За основа на елхата служи конус.
Начертайте круг, разделете го (мислено или с молив) на четири части. Широчината на конуса зависи от това колко части от кръга ще изберем (от една до три). Изрязваме ненужната част, а останалите части залепваме и получаме конус. Изрязваме линии и ги залепяме за да получим петлета, както в предишния пример. Залепяме ги по конуса от долу на горе.
Готовата елха може да посимем със "сняг". За "сняг" може да послужат парченца пенопласт или нарязана на малки парченца кутия. Петлетата на елхата се намазват с лепило и се посипват със "сняг".
На основната картина с молив правим ескиз на композицията от елхови клончета. Изработваме необходимото количество зелени лентичи и залепяме краищата им както в предходните примери. С помоща на лепило залепяме лентите по контура на клончетата плътно едно до друго. Може да ги наслагваме една върху друга, колкото повече лентички сложим, только по-пухкаво ще е клончето. Готовите клончета може да украсим с блестящи хартийки или хартиени играчки.
Пера за хартиени птици
Определете какъв цвят ще е птичката. Нарежете ленти от хартия и им залепете краищата за да се получат "петлета". Налагането на петлетата върху птицата става от опашката към главата, като ги налагаме едно върху друго. Съчетавайки различни цветове и дължина, може да постигнем удивителен ефект - получаваме птичката която е като жива.
От хартия изрязваме 8-10 кръга един и същ размер, с капка лепило съединяваме всичките кръгове помежду си. Изчакваме лепилото да изсъхне. На най-горния кръг поставяме точка в центъра. Взимаме ножиците и правим разрези в кръга от края към центъра, "разрошваме" ги с ръце и се получава пухкава топка.