Подготовка за работа:
Нужно е хубаво да измием събраните камъни, защото иначе боята може да не хване.
1. Сега може да се заемем с работата. Първо трябва да разберем, какъв камък и каква форма подхождат най-много за всяко зверче.
2. Изберете камък и когато сте решили какво животинче ще правите, боядисайте го от едната страна, ще го изсушим (изчакаме да изсъхне) и ще го боядисаме със същата боя от другата страна.
3. Отново ще обънем изсъхналото камъче и ще нарисуваме муцунка.
4. Накрая, покриваме целия камък с безцветно лепило или лак от начало от едната страна, а после от другата.
5. Уши за животното, а за жабата и очи, изрязваме от дебел плат (филц) или велур и залепяме от обратната страна към камъка.
Свиня.
Зурлата на прасето може да направите от по малък камък, оцветен в същия цвят и прикрепен към по големият камък. Рисуваме ноздри, очи и уста с черна боя, след това залепяме две уши от филц или велур.
Гъсеница.
Тялото на гъсеницата се състои от множество малки камъчета, боядисани в зелен цвят и допрени един до друг. На първото, малко по-голямо камъче, рисуваме очи и уста.
Боядисваме камък в кафяв цвят, муцунката - светла охра, а устата и очите - черни. След покриването с лак (или безцветно лепило) прикрепваме две уши от кафяв филц или велур.
Боядисваме камък в зелен цвят. Устата и ноздрите в черно. Очите ще направим така: на полукръг от зелен филц или велур залепяме червени кръгчета, малко по-малък размер, рисуваме зеници и залепяме готовите очи към камъка.
За тигъра боядисваме камък в жълто. Областта на муцунката боядисваме в бял цвят. С черно рисуваме носът, устата и мустаците. Изрязваме уши от жълт филц или велур и ги залепваме.
Боядисваме камък в жълт цвят и рисуваме муцунка. За да се получи лъвска грива ще нарежем малки парченца дебела мъхеста прежда, отделните парченца залепваме около муцунката.
На оцветено с червена боя камъче ще очертаем и оцветим с черна боя предната част, централна линия и точки.